Rozszerzenie diety dziecka o produkty mleczne

Dziecko z wiekiem nabywa tolerancji na białka mleka krowiego.

Szacuje się, że około 50% dzieci do 1. roku życia toleruje białka mleka krowiego. Jak rozpocząć wprowadzanie produktów mlecznych do diety naszego dziecka?

Na pewno pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pediatry lub specjalisty. Podczas wizyty ustalą oni, czy możecie rozpocząć wprowadzanie posiłków zawierających mleko i dadzą konkretne wskazówki, dostosowane do Waszego dziecka. Poniżej przedstawiamy ogólny schemat rozszerzania diety dziecka o produkty mleczne. 

Pierwszy etap: mały biszkopt

Na początku powinniśmy zacząć od jednego produktu zawierającego niewielkie ilości białka mleka krowiego. Ważne, żeby mleko krowie, które jest jego składnikiem było poddane pieczeniu. Może to być to być na przykład mały kawałek biszkoptu. Przez kolejnych 5 tygodni warto stopniowo zwiększać jego ilość, aż dziecko jednorazowo będzie zjadało cały biszkopt. 


Drugi etap: zwiększamy wachlarz produktów

W kolejnym etapie wprowadzamy już większe porcje gotowanych lub pieczonych produktów zawierających białka mleka krowiego. Możemy więc rozszerzać dietę dziecka o takie produkty jak: biszkopty, muffinki, ciastka, naleśniki, masło i margarynę. 


Trzeci etap: produkty o mniejszym stopniu obróbki termicznej

W tym etapie może już zacząć wprowadzać produkty zawierające białka mleka krowiego, które w mniejszym stopniu zostały poddane obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie). Nasz maluch może spróbować już: budyniu, pizzy, sosu serowego, czekolady, produktów fermentowanych z mleka (np. jogurt, kefir). 


Czwarty etap: produkty niepoddane obróbce termicznej

Przyszedł czas na produkty mleczne niepoddane żadnej obróbce termicznej. Do diety dziecka wprowadzamy więc sery, lody, koktajle mleczne, mleko UHT, mleko pasteryzowane i na końcu pasteryzowane mleko krowie. 

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź