Rodzaje mieszanek mlekozastępczych

Kiedy nasze dziecko ma alergię na białka mleka krowiego, szybko musimy się zorientować w całym wachlarzu mieszanek mlekozastępczych.

Jakie mamy ich rodzaje?
Które są najbezpieczniejsze?

Koniecznie jest wyjaśnienie też innej podstawowej kwestii, czyli:

Dlaczego właściwie mieszanki są tak ważne w diecie małego alergika?

Po przeczytaniu tego artykułu będziecie znać odpowiedź na każde z tych pytań.

Mieszanki mlekozastępcze są potrzebne, ponieważ zaspokajają zapotrzebowanie na składniki odżywcze (białko, wapń, żelazo) niezbędne na wczesnych etapach rozwoju dziecka i są bezpiecznym źródłem tych składników.

Wyróżniamy cztery rodzaje mieszanek mlekozastępczych: zwykłą, sojową, hydrolizowaną oraz aminokwasową. Przyjrzyjmy się po kolei każdej z nich, ich właściwościom oraz zastosowaniom. Warto wiedzieć, że nie wszystkie są odpowiednie dla każdego dziecka.


Mieszanka zwykła
 zawiera kompletne łańcuchy białkowe. Mogą one wywołać reakcję alergiczną, dlatego nie są zalecane w przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego.


Mieszanka sojowa
 również zawiera kompletne łańcuchy białkowe mogące wywołać reakcję alergiczną. Tutaj trzeba podkreślić, że nie zaleca się jej u dzieci do 6. miesiąca – ze względu na zawartość fitoestrogenów. Dlaczego? Nawet w połowie przypadków alergii na białka mleka krowiego występuje też alergia na mleko sojowe.


Mieszanka o wysokim stopniu hydrolizy
, jak wskazuje nazwa, zawiera zhydrolizowane białko. Otrzymuje się je poprzez rozbijanie białek mleka na mniejsze łańcuchy peptydowe. Są one tolerowane i bezpieczniejsze, jednak u wrażliwszych dzieci wciąż mogą wywołać reakcję alergiczną.

Gdy pomimo zastosowania mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy objawy nie ustępują, nie pozostaje nic innego jak mieszanka aminokwasowa. Ta zawiera niealergizujące aminokwasy, dlatego jest o wiele bezpieczniejsza oraz dobrze tolerowana.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź