Pielęgnacja skóry małych alergików

Jak pielęgnować skórę małego alergika?

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa przy skórnych problemach alergicznych u maluchów. Zanim nauczysz się, jak radzić sobie z atopową skórą malucha, dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie kosmetyków, ubranek i detergentów. Pamiętaj też, że bardzo ważna w tym przypadku jest systematyczność: skóra dziecka potrzebuje codziennych kąpieli i nawilżania. 


Jakie ubranka są najlepsze?

Ubranka ze 100% bawełny pozwalają skórze dziecka w pełni oddychać, a co za tym idzie – przyspieszać gojenie stanów zapalnych i minimalizować powstawanie nowych. Kupuj jasne ubranka; w ciemnych mogą znajdować się barwniki, które często powodują podrażnienia. 


W czym prać ubranka?

Do prania używaj delikatnych proszków, na przykład takich przeznaczonych dla dzieci. Zamiast proszku możesz użyć też orzechów do prania: piorą równie skutecznie, a nie zawierają zbędnych detergentów. Przed użyciem orzechów upewnij się, że Twoje dziecko nie jest na nie uczulone.

Nie stosuj dodatkowo środków zmiękczających pranie, ponieważ w ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które nie są wypłukiwane, a przez to mogą osadzać się na włóknach i podrażniać delikatną skórę dziecka. 


W czym kąpać małego alergika?

Kąp dziecko codziennie wieczorem. To bardzo ważne, bo nawet na lekko przepoconej skórze łatwo dochodzi do mikrozakażeń, a wtedy pojawia się stan zapalny. Maluch zaczyna się drapać i szybko pojawia się infekcja bakteryjna. Zwykłe mydło bardzo wysusza skórę dziecka.

Zwróć uwagę na to, żeby znaleźć mydło o kwasowości pH 5,5 – łagodzi ono podrażnioną skórę. Do kąpieli w wanience wybierz płyny specjalne do kąpieli dla alergików, tzw. emolienty – kupisz je w każdej aptece. Chronią one skórę przed utratą wody i uzupełniają jej braki. Są polecane przez dermatologów nie tylko dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Domowym sposobem walki z alergią skórną może być kąpiel malucha w krochmalu: do wanienki wystarczy dodać wcześniej przygotowaną miksturę z wody i mąki ziemniaczanej. Pamiętaj, aby woda miała letnią temperaturę. Nie kąp dziecka w gorącej wodzie. 


Jakie kremy dobierać?

Po kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka – bez mocnego pocierania ręcznikiem. Nawet jeśli do mycia i kąpieli używasz wyłącznie środków delikatnie natłuszczających, i tak dodatkowo natłuść jego skórę. Czym?

To zależy od jej stanu, zawsze jednak muszą to być środki przeznaczone dla atopowej skóry. Jeśli skóra nie jest przesuszona, wybierz mleczka lub balsamy. Gdy widać, że wyraźnie się przesuszyła – raczej kremy lub bardziej tłuste maści, zawierające tłuszcze, których sucha skóra dziecka produkuje za mało. 

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź