„MAMO, NIE CHCĘ!” JAK SOBIE PORADZIĆ, KIEDY DZIECKO NIE CHCE PIĆ MIESZANEK MLEKOZASTĘPCZYCH?

Twój maluch nie chce pić mieszane mlekozastępczych?

Ryzyko związane z jedzeniem żywności zawierającej mleko jest zbyt duże, żeby pozostawiać to jego preferencjom smakowym, dlatego to do nas należy przekonanie dziecka. Ono nie wie, jak ważne jest dla niego i jego rozwoju spożywanie substytutu mleka. 


Gusta i guściki

Mieszanki stosowane w alergii na białka mleka krowiego mają zapach i smak, który poznamy od razu. Wszystko jest całkowicie normalne, a wynika ze źródła białka. Nie osądzajmy jednak preparatów w oparciu o swój własny smak!

Dzieci (zwłaszcza te poniżej 1. roku życia) zazwyczaj akceptują preparaty i po prostu się do nich przyzwyczajają. Im wcześniej wprowadzi się je do codziennej diety, tym łatwiej je zaakceptują. Czasem może być jednak inaczej – jak sobie wówczas radzić? 


Ulubiony kubek potrafi zdziałać cuda

Podstawową sztuczką jest podanie mieszanki w innym kubeczku czy butelce. Jeśli buteleczka w misie kojarzy się maluchowi z pysznym sokiem, to będzie oczekiwał takiego smaku, ponieważ jest przyzwyczajony do wyglądu butelki, w której podajesz napój. Jak widać, wystarczy odrobina sprytu! 

Kubeczki z pokrywką lub słomką są za to świetnym rozwiązaniem, gdy podajemy mieszankę starszym dzieciom. Ważne jest oczywiście nie tylko, w czym podajemy mieszankę, lecz także to, jak i kiedy to robimy.

Poczekajmy na moment, kiedy dziecko jest głodne, ponieważ wtedy nie zastanawia się nad smakiem, lecz je to, co dostało. W końcu głodni nigdy nie wybrzydzają!

Starajmy się też stworzyć wrażenie, że jest to coś bardzo ważnego: chodzi o stworzenie odpowiedniej atmosfery. 

Pamiętajmy też, że dosładzanie mieszanek jest kuszące, ale raczej niewskazane: czekoladę bezmleczną i produkty słodkie można podawać jedynie dzieciom powyżej 1. roku życia.

Jednak nawet wtedy należy to robić ze zdrowym rozsądkiem i zachowaniem umiaru oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. 


Odrobina sprytu i szczypta cierpliwości

Przekonanie dziecka do preparatów mlekozastępczych wymaga od opiekuna odrobiny sprytu i cierpliwości – czyli cech, które każdy rodzic z pewnością już zdążył w sobie wykształcić w trakcie wychowywania pociechy.

Przy odrobinie pracy na pewno uda się dziecko przekonać do preparatów, które są dla niego niezbędne.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź