Kiedy lekarz powinien rozważyć włączenie do diety dziecka karmionego piersią mieszankę zastępczą?

Dla dziecka nie ma lepszego źródła niezbędnych składników odżywczych niż mleko matki. To właśnie z niego czerpie wszystkie elementy potrzebne do odpowiedniego rozwoju, których tak bardzo potrzebuje.

Bywają jednak sytuacje, w których mleko matki nie jest wystarczające lub odpowiednie dla niemowlęcia. Wówczas należy zwrócić się do lekarza, który zadecyduje o tym, czy do diety dziecka wprowadzić mieszankę mlekozastępczą. 

Jakie mogą być przesłanki do podjęcia takiej decyzji? Kiedy należy rozważyć wprowadzenie mieszanki zastępczej? 

Pierwszym powodem jest brak pokarmu lub niewystarczająca ilość pokarmu produkowana przez matkę. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Jeśli jednak produkcja się nie ustabilizuje – mimo zastosowania porad lekarza – alternatywą pozostaje właśnie mieszanka mlekozastępcza. 

Często zdarza się, że dziecko jest uczulane przez jakiś składnik obecny w mleku i, mimo jego eliminacji z diety matki, stan ten nie mija, a objawy alergiczne wciąż występują. Wtedy pozostaje konsultacja z lekarzem, który w razie konieczności może zalecić odpowiednią mieszankę. O ich rodzajach pisaliśmy już wcześniej: Mieszanki mlekozastępcze w diecie małych alergików.

Ostatnią z przyczyn, która może zmusić do sięgnięcia po mieszankę mlekozastępczą, jest brak tolerancji smaku mleka matki przez dziecko. Bywa, że sama zmiana diety matki nie wystarcza. Wówczas pozostaje wybrać odpowiednią mieszankę. Może wówczas pomóc okno akceptacji smakowej, o którym piszemy w jednym z naszych artykułów: Okno akceptacji i tolerancji – szansa na zmniejszenie ryzyka alergii i nadwrażliwości pokarmowej.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź