Jak suplementować dietę dziecka z alergią na białka mleka krowiego?

Jak suplementować dietę dziecka z alergią na białka mleka krowiego? 

Alergia na białka mleka krowiego jest najczęstszą alergią pokarmową i polega na nadwrażliwości układu immunologicznego na m.in. białka kazeinowe i serwatkowe z mleka krowiego.

Często wybieranym sposobem leczenia objawów alergii pokarmowej jest stosowanie diety eliminacyjnej, czyli rezygnacja z produktów zawierających alergen.

Niestety, w ten sposób ogranicza się także niezbędne dla organizmu składniki, dlatego jeżeli nie udaje nam się wprowadzić substytutów tych produktów pod względem odżywczym do diety alergika, może być konieczne zastosowanie suplementów. 


Trudności z eliminacją mleka
 

Eliminacja mleka krowiego z diety nie jest łatwa z uwagi na jego powszechność w przemyśle spożywczym i nieświadome przyjmowanie go jako składnika produktu złożonego. W przypadku dzieci karmionych mlekiem matki eliminacja dotyczy także kobiety karmiącej.

Im dziecko starsze, tym bardziej zróżnicowana musi być jego dieta. Z czasem coraz trudniej o pełnowartościowy pokarm, jednocześnie pozbawiony białek mleka krowiego. 


Wpływ diety eliminacyjnej na rozwój dzieci z alergią na białka mleka krowiego
 

Dieta eliminacyjna, w której brakujące składniki odżywcze nie są suplementowane, może prowadzić do niedoborów energetycznych oraz niezaspokojenia zapotrzebowania na wapń, fosfor, witaminy A, D i B12, kwas pantotenowy, ryboflawinę i kwas omega-3.

Niedobory te prowadzą do zaburzeń wzrostu, obniżenia masy ciała i gęstości mineralnej kości. Konsekwencje mogą ujawniać się po latach w postaci zaburzeń masy ciała, niskiego wzrostu, osteopenii i łamliwości kości (szczególnie w przypadku dziewczynek).

Badania pokazały, że wzrost dzieci z alergią pokarmową jest spowolniony nawet wtedy, kiedy przyjmują one podobną ilość energii, białka i wapnia w porównaniu z dziećmi bez diety. Różnice we wzroście są zauważalne już w pierwszym roku życia dziecka1


Suplementacja zapobiega niedoborom związanym z zastosowaniem diety eliminacyjnej
 

W związku z mogącymi się pojawić niedoborami istotnych dla rozwoju składników odżywczych w diecie osób z alergią na białka mleka krowiego niezbędne jest ich suplementowanie.

Dzieci uczulone na mleko krowie powinny przyjmować dodatkowo następujące preparaty: wapń, fosfor, witaminę A, D i B12 oraz kwas pantotenowy i ryboflawinę. Szczególnie ważny jest wapń: dziecko w okresie wzrastania powinno przyjmować 800–1200 mg2 wapnia na dobę.

Zaburzona gospodarka wapniowa może utrudniać wzrost i prawidłowy rozwój szkieletu – z tego powodu nieodzowna jest odpowiednia suplementacja. Przy lekkiej alergii lekarz może zalecić preparaty mlekozastępcze zawierające znacząco zhydrolizowaną frakcję kazeiny lub białek serwatkowych.

Co ważne, brak poprawy lub niechęć do smaku mieszanki może oznaczać uczulenie na preparat lub niedożywienie dziecka. W takim przypadku lekarz może zalecić wprowadzenie mieszanki elementarnej lub sojowej (u nieco starszych dzieci – pow. 3 miesiąca życia).

Do 2. roku życia zaleca się mieszanki mlekozastępcze. Po tym czasie do lekarza należy ocena sytuacji i wytyczenie dalszych działań. 


Zalecenia dla małych alergików
 

Lekarze zalecają, aby dzieci na diecie eliminacyjnej były częściej niż dzieci zdrowe kontrolowane pod względem wzrostu i przybierania na wadze. Dotyczy to już niemowląt, ponieważ na wcześnie wykryte zaburzenia można odpowiednio zareagować.

Wpływa to dobrze na zdrowie dziecka w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby dieta eliminacyjna była układana indywidualnie dla każdego pacjenta. Jedynie lekarz, który zna wyniki badań, dotychczasowe nawyki i zapotrzebowanie żywieniowe dziecka, a także śledzi jego rozwój, może ułożyć dietę, która pomoże alergikowi zarówno doraźnie, jak i długofalowo. 

[1] Carlos Lifschitz, Wpływ diety eliminacyjnej na stan odżywienia oraz zaburzenia wzrastania u dzieci z alergią na pokarm, w: „Standardy medyczne. Pediatria” 2015, T. 12, s. 6 / 195. 
[2] Tamże, s. 6–7 / 196–197. 

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź