Dieta oligoalergiczna

Powszechnie za najskuteczniejszą formę diagnozowania obecności alergii uznaje się dietę eliminacyjną. W celach diagnostycznych stosuję się ją 2 lub 4 tygodnie (zależnie od rodzaju alergii), a u dzieci z ciężkimi objawami nawet do 6 tygodni. A co w przypadku, gdy ona nie zadziała?

Gdy nie widać poprawy po prawidłowo przestrzeganej diecie eliminacyjnej, monitorowanej za pomocą dziennicz­ka dietetycznego, oznacza to, że rozpoznanie alergii pokarmowej jest mało prawdopodobne. Brak poprawy może być spowodowany również tym, że wykluczony z menu pokarm nie był przyczyną zaobserwo­wanych objawów, lub występują inne dodatkowe czynniki wywołujące dolegliwości, czy współistnieją inne choroby wywołujące ob­jawy podobne do alergii. 

W szczególnie trudnych przy­padkach, przy podejrzeniu alergii wielopokarmowej, konieczne może być zastosowanie diety oligoalergicz­nej, czyli diety „ubogiej” w alergeny. Jadłospis takiej diety zawiera m.in. ryż, jagnięcinę, indyka, grusz­kę, jabłko, winogrona, kalafior, brokuły, ogórki, szparagi, buraki, marchew, sałatę, słodkie ziem­niaki, tapiokę, dynię, margarynę bezmleczną, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, wodę mineralną, czar­ną herbatę, Rooibos, sól i cukier, mieszanki elementarne.

Stosowanie diety oligoalergicznej, która polega na wykluczeniu kilku alergenów pokarmowych, może stwarzać ryzyko niedożywienia. Decyzja o jej zastosowaniu powinna zostać przede wszystkim skonsultowana z lekarzem. W przypadku wprowadzenia jej w życie warto również zapewnić dodatkowe wsparcie dietetyka.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź