Dieta mamy karmiącej piersią małego alergika – co powinna zawierać, a czego należy unikać w codziennym menu?

Jeśli u Twojego dziecka lekarz podejrzewa bądź zdiagnozował alergię na białka mleka krowiego, a Ty chcesz karmić piersią, musisz przestrzegać diety wykluczającej wszelkie produkty mleczne.

Będą to nie tylko np. sery, jogurty, masło czy śmietana, ale też inne produkty, które w swoim składzie zawierają mleko, np. herbatniki lub czekolada. 

Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że taka dieta powoduje ustąpienie objawów alergii u dziecka, kontynuuj ten sposób żywienia. Zdarza się niekiedy, że maluch nie toleruje mleka matki – w takim przypadku skonsultuj się z lekarzem, żeby znaleźć odpowiednią mieszankę zastępczą. 

Diety eliminacyjnej nie prowadź na własną rękę: koniecznie zasięgnij porady u specjalisty ds. żywienia, który pomoże znaleźć odpowiednie produkty zamienne i tak zbilansuje dietę, by dostarczała niezbędnych witamin i minerałów.

W przypadku wykluczenia z diety nabiału i produktów mlecznych bardzo istotne jest, aby zapewnić sobie i dziecku odpowiednią porcję związków wapnia, fosforu, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, witamin B12, A oraz D z innych źródeł.

Dzieci ze stwierdzoną alergią na białka mleka krowiego wymagają dokładnego monitorowania parametrów wzrostu (masy ciała, wzrostu ciała, stosunku masy do wzrostu ciała, obwodu głowy, wzrostu bezwzględnego). 


Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas karmienia piersią?

Staraj się układać swój jadłospis tak, żeby zawierał same pełnowartościowe produkty, bogate w składniki odżywcze takie jak: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne.
Kiedy karmisz piersią, powinnaś pić dużo wody – ona najlepiej gasi pragnienie.

Unikaj napojów gazowanych (szczególnie typu cola), kawy i mocnej herbaty, ponieważ zawarta w nich kofeina może nadmiernie pobudzić Twojego malucha. Zastąp je sokami, naparami ziołowymi i słabą herbatą.

Bezwzględnie należy wyeliminować alkohol i papierosy: mogą one opóźniać rozwój psychoruchowy dziecka, negatywnie wpływać na laktację, jakość i ilość wytwarzanego mleka.

Nie jedz surowych ryb, jajek i mięsa oraz unikaj smażonych potraw. Surowe mogą powodować ostre zatrucia pokarmowe, a smażone – bóle brzucha i gorączkę u malucha.

Ostre przyprawy zastąp delikatnymi ziołami, żeby niepotrzebnie nie drażnić delikatnego układu pokarmowego dziecka.
Ograniczaj słodycze i słone przekąski: one nie dostarczają żadnych składników odżywczych. 

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź