Czym jest alergia krzyżowa?

Alergia na białka mleka krowiego to złożona kwestia. W skrócie: pacjenci z alergią demonstrują zespół określonych objawów w kontakcie z więcej niż jednym alergenem.

Skąd taka reakcja? Dzięki metodom i technikom biologii molekularnej poznaliśmy strukturę alergenów. Alergeny z różnych grup wykazują podobieństwo w budowie, dlatego obserwujemy zjawisko, które nazywane jest właśnie alergią krzyżową. Co ciekawe, może ona występować między alergenami pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Udało się zaobserwować również reakcje krzyżowe międzygatunkowe. 

Jakie są najczęstsze przykłady alergii krzyżowej? Pierwszym przykładem jest alergia na białka mleka koziego, która występuje u 92% mających alergię na białka mleka krowiego. Innym przykładem jest alergia na ryby; wysoce prawdopodobne jest, że jeśli mamy alergię na ryby jednego gatunku, możemy mieć reakcję uczuleniową również po kontakcie z alergenem innych gatunków ryb. Sytuacja się powtarza przy alergii na jaja kurze, która może prowadzić do uczulenia na mięso drobiowe. 

Kolejne takie przykłady można mnożyć – wszystkie one pokazują, jak złożoną kwestią są alergie pokarmowe oraz ile nieustającej pracy naukowców wymaga praca nad ich skutecznym leczeniem. 

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź