Co warto wiedzieć na temat karmienia mieszanego

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko najlepiej karmić wyłącznie mlekiem matki. W niektórych sytuacjach można zdecydować się na karmienie piersią i butelką, czyli karmienie mieszane (łączone) lub wyłączne karmienie mieszanką mlekozastępczą. Wyjaśniamy, na czym ono polega, jak je wprowadzić i o czym należy pamiętać przy jego stosowaniu.

1. Karm dziecko piersią najdłużej, jak to możliwe, co najmniej przez pierwsze pół roku jego życia – zalecają to Światowa Organizacja Zdrowi i lekarze, ponieważ:

– mleko matki zawiera ok. 500 składników bioaktywnych (m.in. przeciwciała, enzymy, hormony, modulatory wzrostu, żywe komórki), które wspomagają funkcje biologiczne i immunologiczne niemowlęcia, ułatwiając mu przystosowanie się do warunków środowiska zewnętrznego i wspierając prawidłowy rozwój,
– ssanie piersi ćwiczy aparat mowy dziecka i przygotowuje do przyjmowania pokarmów o zróżnicowanej konsystencji. 

2. Przejdź na karmienie pół na pół po konsultacji z lekarzem  karmienie łączone mlekiem matki i mlekiem modyfikowanym (mieszanką mlekozastępczą) może być korzystne ze względów zdrowotnych lub sytuacyjnych, gdy:

– nastąpiły komplikacje okołoporodowe lub połogowe,

– dziecko nie ssie piersi prawidłowo z powodu wady anatomicznej, np. za krótkiego wędzidełka języka,
– dziecko nie ssie piersi wydajnie, ponieważ jest słabe, mało aktywne, odwodnione i boryka się z niedostatecznym przyrostem mały ciała (może to dotyczyć wcześniaków),
– dziecko jest chore, np. cierpi na choroby wrodzone wpływające na niezdolność do trawienia laktozy,
– mama cierpi na bolesność piersi, zapalenie brodawek itp.,
– mama ma za mało pokarmu i nie może pobudzić laktacji,
– mama musi przerwać karmienie piersią z powodu leczenia,
– mama wraca do pracy lub wyjeżdża i nie ma możliwości odciągania pokarmu, ale chce podtrzymać laktację, a dziecko musi w tym czasie nakarmić ktoś inny,
-mama jest chora, np. na gruźlicę, białaczkę, chłoniaka, AIDS.

3. Wybierz odpowiednie mleko modyfikowane – pierwsze mleko modyfikowane musi być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Jeżeli niemowlę miewa kolki czy zaparcia lub istnieje u niego podejrzenie alergii, może potrzebować specjalistycznej mieszanki. Wybór warto skonsultować z lekarzem, a po podaniu mleka należy obserwować reakcje dziecka: opuchnięcie ciała (np. warg, powiek), wysypka, pokrzywka i inne niepożądane objawy powinny skłonić do zmiany produktu.

4. Jeśli trzeba, mieszaj mleko z piersi z modyfikowanym – dziecko może nie zaakceptować smaku i sposobu podawania mieszanki mlekozastępczej lub przeciwnie: może ona zasmakować mu bardziej, a przez to zniechęcać do ssania piersi. W takiej sytuacji można mieszać oba mleka, dopasowując ich proporcje do gustu niemowlęcia.

5. Karm w odpowiedniej chwili i miejscu, we właściwy sposób – nie należy wprowadzać zmian w żywieniu, gdy dziecko ząbkuje, choruje lub jest po szczepieniu. Jeżeli karmienie mieszane to tylko chwilowa alternatywa i mama chce wrócić do karmienia piersią, dziecko najlepiej karmić butelką, gdy nie jest zbyt głodne i zmęczone, w tym samym miejscu i w tej samej pozycji, co w przypadku karmienia piersią.

Bednarek A., Mazurkiewicz C.: Występowanie chorób infekcyjnych układu oddechowego oraz parametry rozwoju fizycznego i psychomotorycznego u niemowląt w zależności od rodzaju karmienia. W: Hygeia Public Health 2010, 45(2): 156–163.

Wawak-Sobierajska B.: Promocja naturalnego karmienia niemowląt: przyczyny niepowodzeń w naturalnym karmieniu i ich przezwyciężanie. W: Przegląd Psychologiczny 2004, 47(1): 93–108.

Weker H., Barańska M. (red.): Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź