Co robić w przypadku podejrzenia AZS i jak wygląda leczenie?

Kiedy dostrzegamy na skórze dziecka zmiany skórne, jesteśmy zaniepokojeni. Jednak nie musi to wcale oznaczać AZS! 

Jeżeli dziecku doskwiera intensywny świąd, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, aby potwierdzić diagnozę, przeprowadzić szeroką diagnostykę oraz – co najważniejsze – wybrać właściwą ścieżkę leczenia. Finalna diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ wiele chorób skórnych może zostać pomylonych z AZS, dlatego należy je wcześniej wykluczyć. 

Jak zacząć leczenie?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest wizyta u lekarza, który po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem może zalecić eliminację alergenu, czyli zastosować dietę eliminacyjną – z codziennych posiłków wyłączamy niepożądany składnik wywołujący objawy. Na tym jednak nie koniec!

Jednocześnie lekarz może zalecić prawidłową i regularną pielęgnację skóry. Zaleca się stosowanie emolientów: pozwalają one na odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Najczęściej poleca się środki miejscowe o pH 5,5, takie jak kremy, maści czy emulsje do kąpieli. Warto aplikować je na skórę trzy lub nawet cztery razy w ciągu doby, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Lekarz może także zdecydować o zastosowaniu preparatów steroidowych, albo też leków pochodzących z innych grup (inhibitory kalcyneuryny czy leki przeciwhistaminowe – te ostatnie służą zmniejszeniu świądu u dziecka).
Jak widać, istnieje kilka sposobów leczenia AZS – zalecanych zależnie od tego, jak przebiegają objawy u pacjenta. Gdy już zna się diagnozę, osiągnięcie zadowalających efektów leczenia jest tylko kwestią czasu.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź