7 rzeczy, o których należy pamiętać podczas przygotowywania posiłku dla dziecka z alergią na białka krowiego

Alergia na białka mleka krowiego wymaga uwagi na każdym kroku – nie tylko od dziecka, lecz także od osób przygotowujących mu posiłki

 W codziennym pędzie łatwo o błędy, dlatego warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Ich zapamiętanie zagwarantuje nam spokój i pozwoli oszczędzić wielu nerwów.

1. Nie wszystko naraz

Na początek: nie przygotowuj żywności zawierającej mleko i bezmlecznej w tym samym czasie. To podstawowe założenie, które pozwoli uniknąć wielu kłopotów.

2. Razy dwa!

Nie używaj tych samych przyborów i sztućców przy kontakcie zarówno z produktami mlecznymi, jak i bezmlecznymi – koniecznie jest zapewnienie oddzielnego kompletu.

3. Uwaga na plastik

Nie stosuj plastikowego sprzętu, który wcześniej był używany do żywności z białkiem mleka. Mowa tu o butelkach, blenderach, talerzach i plastikowych pojemnikach. Dlaczego? Plastik jest materiałem porowatym, do którego przywierają pozostałości tłuszczu i żywności. Śladowe ilości białka mlecznego mogą pozostać nawet po skrupulatnym oczyszczeniu.

4. Szkło i stal

Ufaj materiałom wykonanym ze szkła, stali nierdzewnej czy aluminium. Dokładnie wyczyszczone na pewnie nie będą nosiły pozostałości po białku mlecznym.

5. Oddzielne gąbki

Gąbka wchłania – również pozostałości białek mleka. Dlatego do mycia naczyń alergika stosuj oddzielną, przeznaczoną tylko do nich.

6. Przykrywki i basta

Żywność najlepiej zawsze przygotować tuż przed podaniem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli przechowujesz posiłki w lodówce, koniecznie stosuj pojemniki z przykrywkami. Ich brak może narazić żywność na przypadkowe zanieczyszczenie białkiem.

7. Mięso w opakowaniach 

Zawsze kupuj produkty mięsne w opakowaniach producenta. W sklepach zazwyczaj używa się jednej krajalnicy do wszystkiego (w tym serów, wędlin i kiełbas), przez co łatwo o niepożądany kontakt żywności z białkiem mlecznym.

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź