„3E” – Edukacja, Eliminacja i Epinefryna

Podstawową zasadą w leczeniu alergii pokarmowej jest metoda „3E” – Edukacja, Eliminacja i Epi­nefryna, zatem dieta bezmleczna jest „lekiem” pierwszego wyboru w ABMK. Obecnie jest ona również najbardziej skuteczną metodą żywienia dzieci z alergią na mleko krowie.

Niestety wiedza rodziców na temat ABMK nadal jest niewielka. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie zarówno lekarzy, jak i matek i ojców dzieci ze stwierdzoną alergią na mleko krowie. Edukacja i dzielenie się swoim doświadczeniem z innymi rodzicami pozwoli na szybsze zdiagnozowanie i podjęcie leczenia alergii pokarmowej u tych, którzy borykają się z bezsilnością wobec cierpienia ich dziecka.

Gdy już dowiemy się, gdzie leży problem, pierwszym krokiem jest oczywiście eliminacja alergenów z diety dziecka. U niemowląt może sprawdzić się karmienie piersią, jednak z różnych przyczyn nie zawsze istnieje taka możliwość, a u niektórych maluchów po prostu ta metoda nie działa. W przypadku niemożliwości karmienia naturalnego należy dobrać odpowiednią mieszankę mlekozastępczą.

Przede wszystkim należy pamiętać, że ABMK to nie alergia na całe życie. Aż 80% dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie między 3. a 4. rokiem życia. Według specjalistów minimalny czas leczenia dietetycznego powinien trwać do ukończenia 1. roku życia i/lub minimum 6 miesięcy do przeprowadzenia pierwszej próby prowokacji (więcej informacji na jej temat: http://alergianamlekokrowie.pl/mlekowiesci-wszystko-o-alergii/proba-prowokacji-czym-jest-i-jak-wyglada-jej-przebieg).

ALERGIA NA BIAŁKA
MLEKA KROWIEGO

Różnego rodzaju pokarmy w tym mleko krowie może wywołać nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

WYRASTANIE
Z ALERGII

Wiele dzieci nabywa tolerancję na mleko krowie razem z wiekiem. Co jednak z tymi, u których alergia nie ustępuje?

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź

MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Mieszanki hydrolizowane otrzymuje się w procesie hydrolizy białek, czyli w procesie, który rozbija białka mleka na mniejsze resztkowe łańcuchy peptydowe. Chociaż proces ten zmniejsza możliwość odpowiedzi alergicznej…

Więcej informacji na stronie: neocate.com.pl
Sprawdź